• Διονύσης...7 ετών
    Τα παιδιά μαθαίνουν από νωρίς την τέχνη του μελισσοκόμου, αγαπούν τη μέλισσα και σέβονται τη φύση Διονύσης...7 ετών
  • Το μελίσσι είναι μέρος της φύσης
    Η ύπαρξη μελισσών σε μια περιοχή βοηθά την παραγωγή και τη βλάστηση Το μελίσσι είναι μέρος της φύσης
  • Το μέλι είναι απαραίτητο στη διατροφή μας
    Με δεκάδες θρεπτικά συστατικά, το μέλι είναι μια άριστη πηγή ενέργειας και ιχνοστοιχείων Το μέλι είναι απαραίτητο στη διατροφή μας
  • Ο επικονιαστής της φύσης
    Η μέλισσα επικονιάζει τα φυτά καθώς συλλέγει γύρη Ο επικονιαστής της φύσης
  • Varroa
    Ο πλέον θανάσιμος εχθρός της μέλισσας Varroa
  • Η στιγμή της γέννησης
    Μετά από 21 μέρες το αυγό έχει πλέον μεταμορφωθεί σε μια εργάτρια μέλισσα Η στιγμή της γέννησης
  • Η συλλέκτρια
    Αποτελεί την ελίτ της κυψέλης και φροντίζει για τη συλλογή του μελιού Η συλλέκτρια
  • Η κερήθρα
    Το μέλι αποθηκεύεται στις κερήθρες, από όπου το συλλέγει ο άνθρωπος Η κερήθρα
  • Η πρόοδος της τεχνολογίας
    μας επιτρέπει να μελετήσουμε πιο διεξοδικά τη ζωή της μέλισσας Η πρόοδος της τεχνολογίας
  • Αριστη συσκευασία...
    για ένα άριστο προϊόν της φύσης Αριστη συσκευασία...
  • Γλυκός πειρασμός
    Ένα κουταλάκι μέλι κάθε πρωί μας δίνει πολύτιμη ενέργεια για να αντέξουμε μια δύσκολη μέρα Γλυκός πειρασμός
  • Ρεύματα αέρα
    ρίχνουν τη θερμοκρασία της κυψέλης αλλά σηματοδοτούν και το διάδρομο προσγείωσης Ρεύματα αέρα
  • Ο εξοπλισμός του μελισσοκόμου
    τον προστατεύει από απροσδόκητα τσιμπήματα των μελισσών Ο εξοπλισμός του μελισσοκόμου
  • Η φρούρηση
    της κυψέλης είναι βασική εργασία των μελισσών Η φρούρηση
  • Χιλιάδες πτήσεις
    Για να παραχθεί μία και μόνο κουταλιά μέλι Χιλιάδες πτήσεις
  • Αγαπάει πολύ τις μέλισσες
    και γι' αυτό τις επιλέγει ως κύριο πιάτο στη διατροφή του. Αγαπάει πολύ τις μέλισσες
  • Η μέλισσα επικοινωνεί
    με μυρωδιές, κινήσεις και παλμούς, ακόμα και στο απόλυτο σκοτάδι Η μέλισσα επικοινωνεί
  • Κοινωνική εργασία
    Η μέλισσα φροντίζει να φέρει φαγητό πίσω στην αποικία για τη σίτιση των αδερφών της Κοινωνική εργασία
  • Η εργάτρια
    Είναι μια αξιοθαύμαστη "μηχανή" συλλογής μελιού Η εργάτρια
  • Μέλισσα στο φυτό κρόκος
    Όλα τα φυτά που δίνουν νέκταρ ή γύρη αποτελούν πηγή τροφής για τις μέλισσες Μέλισσα στο φυτό κρόκος
  • Ο Βασιλικός πολτός
    υπάρχει μέσα στα κελιά των μελλοντικών βασιλισσών και χάρη σε αυτόν αποκτούν το στέμμα τους Ο Βασιλικός πολτός
  • Αυγά, προνύμφες και...
    σύντομα μέλισσες,αφού ολοκληρώσουν τα στάδια της μεταμόρφωσης τους Αυγά, προνύμφες και...
  • Το πιο παραγωγικό έντομο
    Εργάζεται από τη γέννηση ως το θάνατο της, για το καλό της οικογένειας της Το πιο παραγωγικό έντομο
Ellinikomeli FacebookEllinikoMeli Channel
Τετάρτη, Ιούλιος 30, 2014
Text Size

Εκπαιδεύσεις μελισσοκομίας - 2η χρονιά λειτουργίας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Username: Password: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ

ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ 1 year 3 months ago #257

• ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ
  • ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ΕΙΜΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΣ ΤΟ 2012 ΔΥΟ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ ΕΚΑΝΑ ΤΗΣ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ 1 ΑΛΛΑΓΗ ΚΥΨΕΛΗΣ 2 ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ 3 ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΜΑΥΡΩΝ ΠΛΑΙΣΙΩΝ 4 ΤΡΟΦΩΔΟΤΗΣΗ ΣΥΡΟΠΙ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΧΛΟΡΙΝΗ 5 ΕΡΕΙΧΝΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ ΛΙΓΟ ΘΕΙΑΦΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΧΕΣ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕ Η ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ ΤΟ 2013 ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΑΝΑΠΤΙΣΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΗΡΕ ΠΑΤΟΜΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 7 ΠΛΑΙΣΙΑ ΚΟΣΜΟ . ΤΗ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ 1 year 3 months ago #258

• wittr
  • wittr's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
Ενδείκνυται αλλαγή πλαισίων, κυψέλης και βασίλισσας, έπειτα μεταφορά υγειούς γόνου από δυνατό σου μελίσσι.
The following user(s) said Thank You: ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ

ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ 1 year 3 months ago #259

• ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ
  • ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ 1 year 3 months ago #263

• wittr
  • wittr's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
Με συγχωρείς, δεν είδα το σημείο που έγραφες για αλλαγή πλαισίων/κυψέλης. Βέβαια τονίζεις την αλλαγή μόνο των μαύρων πλαισίων. Αυτά είναι το αίτιο αλλά υποθέτω πως αν η ασθένεια είχε εξαπλωθεί στην κυψέλη σου, η αλλαγή όλων (και όχι μόνο των μαύρων) θα ήταν σοφότερη λύση.

ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ 1 year 3 months ago #264

• ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ
  • ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Εγω ειμε της αποψεις οτι το μελισση θα το ξεπεραση το προβλημα της ασκοσφαιρωσης απο μονο του την καταληλη εποχη.Γιατι το 2012 μου παρουσιασαν δυο μελισσια ασκοσφαιρωση και τους εκανα της απαραιτητες ενεργειες χωρις αποταιλεσμα και τελος καλοκαιριου ηρθαν και καθαρισαν μονα τους.Το ενα ομως μου το ξαναπαρουσιασε το προβλημα αυτο φετος αρχες Απριλιου Θα το παρακολουθησω να δω τη συμπερειφωρα θα εχει και θα τα ξανα πουμε.

ΑΣΚΟΣΦΑΙΡΩΣΗ 1 year 2 months ago #267

• ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ
  • ΣΚΥΡΙΑΝΟΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Τελικα το μελισση το οποιο μου ξαναπαρουσιασε ασκοσφαιρωση δεν το αφεισα να ξεπεραση το προβλημα του απο μονο του Του εκανα τα εξης 1 Του αντικατεστησα την κυψελη 2 Πηρα πλαισια απο αλλο υγιες μελισση και τα τοποθετησα στην καινουρια κυψελη ενωειτε χωρις τοις μελισσες 3 Σκωτωσα την βασιλισσα και τιναξα τοις μελισσες απο τα πλαισια εμπρος απο την καινουρια κυψελη ψεκαζωντας τοις μελισσες και την εισοδο της κυψελης με λιγο αραιωμενο ξυδι 4 Μετα απο μια εβδομαδα του εβαλα ενα πλαισιο με βασιλοκελι απο αλλο μελισση για καλητερη προστασια το βασιλοκελι το ειχα τυλιξη περιμετρικα με λιγο αλουμινοχαρτο αφυνωντας μονο λιγο ακαληπτη την ακρη εντωμεταξη χαλασα ολα τα βασιλοκελια που ειχε φτιαξη Το μελισση αυτο αυτη τη στιγμη η βασιλισσα γενναει κανωνικα εχει οκτω πλαισια πληθυσμο και το σπουδαιωτερο δεν μου ξανα παρουσιασε ασκοσφαιρωση . Υ.Γ Τα παλια πλαισια με το προβλημα της ασκοσφαιρωσης τα εκαψα.
  • Σελίδα:
  • 1
Time to create page: 0.090 seconds

Συνταγές με μέλι

Συνταγές με μέλι

Θες να διαφημιστείς;

advertise_here

Κάνε κλικ για πληροφορίες

Μελισσοκομικός εξοπλισμός

Εξοπλισμός μελισσοκομίας, αναλώσιμα, ένδυση,τροφές,κυψέλες,μελιτοεξαγωγείς κ.α.
Διαφήμιση

Καλωσήρθατε στην ιστοσελίδα Ellinikomeli.gr

Αν δεν είστε εξοικειωμένος με το ίντερνετ...μην ανησυχείτε! Όλα εδώ είναι εύκολα και απλά.

Στο site θα βρείτε άρθρα, ειδήσεις, οδηγίες για νέους και ενημερώσεις για παλιούς μελισσοκόμους.

Για να βρείτε όσα σας ενδιαφέρουν απλά αναζητήστε την κατάλληλη επιλογή απο το μενού, στο πάνω μέρος της σελίδας.

Για να διαβάσετε ορισμένα άρθρα, θα χρειαστεί να γίνετε μέλος, τα υπολοιπα είναι δωρεάν

Μενού πλοήγησης